Meşhur bir sözdür; küçük pozitif şeylere önem verin, siz önem verirseniz büyük olurlar şeklinde idi hatırladığım kadarıyla. Ben bunu mutluluk anlamında, yani daha mutlu olabilmemiz için öneriyorum. Bugünkü yazımda kısaca bu konudan bahsetmek istiyorum.

Mutlu olmak için büyük gelişmelerin olmasını beklemeyin hayatınızda; bunlar elbette olacak; aşık olacaksınız, evleneceksiniz, çocuğunuz olacak, ev alacaksınız, araba alacaksınız, terfi edeceksiniz, beklemediğiniz bir yerden para gelecek, vb. Diğer yandan; bunlar her gün olmayacak, sadece belli günlerde olacak, bir yıl üzerinden bakarsak 3 veya 4 gün böyle gelişmeler olur, kalan günlerde olmaz.

Her gün olan veya olabilecek şeyler ise şunlardır; muhteşem bir gün doğumuna ya da batımına tanıklık etmek; sevdiklerimize sarılmak, bir çocukla oyun oynayıp onun dünyasına dalmak, güzel bir kitaptan bir bölüm okumak, lezzetli bir yemeğin tadını çıkarmak, güzel bir yürüyüş yapmak, içten gelen bir kahkaha atmak, sevdiğimiz bir dostumuzla sohbet etmek, güzel bir müzik dinlemek, iyi bir film izlemek, örnekleri çoğaltmak mümkün elbette.

Eğer her gün yaşanabilecek şeylere biraz daha fazla önem verirsek mutluluğumuzun artacağını düşünüyorum. Yazılı şükür egzersizlerimize de dahil etmeliyiz elbette. Bunlara önem verdiğimizde bu konudaki farkındalığımız artacak ve daha da fazla keyif alabileceğiz.

Ayrıca göreceli olarak büyük gelişmeler belli bir süre sonra ilk etkisini yitirirler, günün çok sayıdaki küçük güzelliği ise her gün bizi büyülemek için oradadır.

Dördüncü kitabım Senin Olan Sana Gelir de buna ilişkin bir bölüm var, aşağıdaki gibi:

“Mucize nedir sence?”

“Adı üstünde, olağan üstü, her gün olmayan, kırk yılda bir olan, çok güzel şeylerdir” diye cevap verdim.

“Mucize, normal ve olağan olanın tam tersi değildir, çoğu zaman normal ve olağan olarak gördüklerimizdir.”

“Nasıl yani, anlamadım, biraz açabilir misin?”

“Hayatın kendisi bir mucizedir ve başka mucize aramaya gerek yoktur. Ama bunu görebilmek için biraz farkındalıkla bakmak gerekir.

Doğru yere bakmayı bilen insanlar için her gün yeni bir mucizedir, güneşin doğması, yeni bir güne sağlıklı uyanmak, bir şarkı söylemek, bir bülbülü dinlemek, bir çiçeği koklamak…

Bir yerlere yetişme telaşı içinde sürekli koşturmamız, hiç durmadan yeni hedefler belirlememiz mucizelerin üzerine bir sis perdesi gibi iner ve onları görmemizi zorlaştırır.”

Bilge her zamanki gibi haklıydı, bundan sonra mucizelerin daha çok farkında olarak yaşamaya söz vererek yanından ayrıldım.

Sevgi ile kalın.

Not: 4. Kitabım Senin Olan Sana Gelir satışa sunulmuştur; D&R ve diğer kitapçılardan temin edebilir ya da internet üzerinden sipariş verebilirsiniz, keyifli okumalar dilerim.