“Başardım; çünkü başarmaktan başka şansım yoktu” diye başladı sözlerine ve bir saat boyunca nasıl başardığını anlattı; kolay bir hayatı olmamıştı, özellikle gençlik dönemleri ciddi bir yokluk içinde geçmişti; şimdi ise karşımda başarılı bir iş adamı olarak duruyordu. Konuşurken notlarımı aldım ve sizlerle paylaşmak istedim.

Cem Yılmaz’a başarısının sırrı sorulduğunda; “sır filan yok, çok çalıştım” demişti; iş adamının hayat hikayesi de buna güzel bir örnekti; evet akıllı ve yetenekli olduğu anlaşılıyordu, diğer yandan çok çalışmasaydı başarması mümkün olmayabilirdi.

“Psikolojik baskıyı kaldırmak ve taşıyabilmek de önemli” diye devam etti sözlerine; pek çok kişinin kırılıp vazgeçtiği kriz dönemlerinde ben baskıyı hafifletecek yöntemler buldum ve devam ettim.

“Nasıl yöntemler bunlar?” diye sordum. İş Hayatında başarıyı elde ettim ama hayatın işten ibaret olmadığını biliyorum; eşim, çocuklarım, kardeşlerim hep birlikte güzel bir aileyiz, ben aileye çok önem veririm” dedi.

“Ayrıca çalışmak ile eğlenmek arasındaki dengeyi bulmak önemli; iki haftada bir Pazar günleri çalışmam; o günü çok özel bir gün olarak yaşarım, adeta bir bayram gibi.”

“Başka neler anlatmak istersiniz?” diye sordum.

“Başarı mutluluk getirmez ama mutluluk başarıyı getirebilir; bu nedenle çok severek yapmak gerçekten önemli, tek başına yetmez ama önemli bir faktör” diye cevap verdi.

“Kendi işini kurmak isteyenlere ne önerirsiniz?” dedim.

“Mutlaka çok iyi araştırsınlar, o konuda faaliyet gösteren bir işte maaşlı olarak çalışıp işin inceliklerini öğrensinler ve çok okuyup kendilerini geliştirsinler.”

“Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?”

“Evet var; her şeyin bir zamanı var, sabırlı olmayı öğrenmek ve umudu kaybetmemek gerekiyor, bunun için de inanmak önemli, sen bunları güzel bir şekilde anlatıyorsun zaten, beni dinlediğin için teşekkür ederim.”

İş adamı bu sözlerinin ardından konuşmamızı sonlandırdı ve yanımdan ayrıldı.

Niye böyle bir konuşma yaptığımıza gelince; hem biraz içini dökmek hem de yazacağı kitap için fikir almaya gelmişti; söz başarıya gelince ben de buradan bir yazı çıkardım.

Umarım keyifle okumuşsunuzdur.

Sevgi ile kalın.

Not: Yeni kitabım Senin Olan Sana Gelir kitapçılarda satışa sunulmuştur.