OLASILIKLARIN FARKINDA OLMAK

OLASILIKLARIN FARKINDA OLMAK

Bayramdan önce çok sevdiğim dostum Bilge’yi ziyaret ettim. Bayram tatilinde İstanbul dışında olacağım. Bilge İstanbul’un hem içinde hem dışında sayılabilecek bir yerde bahçeli bir evde yaşıyor. Beni görünce kocaman sarıldı bana. Cep telefonu kullanmadığı için ona sadece sürpriz ziyaretler yapabiliyorum.

Beni bahçesinde misafir etti, çay ikram etti, yaşamdaki olasılıklar üzerine biraz sohbet ettik, sohbetimizden küçük bir bölümü size de aktarmak istedim.

“Ufuk çizgisi nerede, olduğum yerden göremiyorum?”

“Ama onun orada olduğunu biliyorsun, ayağa kalkar, hareket eder ve uygun bir pozisyon bulursan onu görebilirsin, değil mi?

“Elbette, bunu biliyorum”

“Olasılıklar da böyledir işte, bazen olasılıkları görebilmek için harekete geçip bakış açımızı değiştirmemiz gerekir.

Nasıl ki ufuk çizgisi seni 360 derece çevreliyorsa, olasılıklar da öyledir, bir çemberin merkezindesin, her tarafın olasılıklarla dolu ve tek yapman gereken bir çizgi çekip o çizginin üzerinde sabırla yürümek.

Bunu yapmadığın sürece hayal kırıklığı yaşayacaksın ve sen yürümeye başlayana kadar çizgi gözükmeyecek. Bu senin sana özgü yolun olacak.

Geleceği görmek veya öğrenmek istiyorsun. Olasılıklar senin geleceğindir, onları iyi değerlendirmek demek, gelecek henüz yaşanmadan nasıl bir gelecek istediğini düşünmek ve bunu gerçekleştirmeye odaklanmak demektir.

Olasılıkların farkına varmak ve onları değerlendirmek için daha çok farkındalıkla yaşamalı ve zaman içinde bazı davranış kalıplarını değiştirmeyi öğrenmelisin.

En çok istediğin şeyi elde etmek için bugüne kadar uygulamadığın, hatta düşünmediğin 3 yeni fikir ne olabilir?”

Bilge sohbetimizi bu soru ile bitirdi, hepinize çok selamı var ve şimdiden bayramınızı kutluyor, benden sadece onunla yaptığımız sohbetleri içeren bir kitap yazmamı istedi, bakalım.

Sevgi ila kalın.

Not: Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarıma D&R ve diğer kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

Paylaş