MUTLULUĞUN KİMYASI

MUTLULUĞUN KİMYASI

Mutluluk hakkındaki yazı dizimizin dördüncü yazısı ile karşınızdayım; bugün biraz mutluluğum kimyasından bahsedeceğiz.

Duymuşsunuzdur, mutluluk kişinin kendi içinde başlayan bir süreçtir. Mutluluğu belirleyen şeyler de bir ölçüde hormonlar, yani bazı kimyasal reaksiyonlardır.

Mutluluk ile eşleştirilen hormonlardan en çok bilinenleri seratonin, endorfin, dopamin ve oksitosindir. Bu hormonlar bir ölçüde bizim yaptıklarımız ile üretilebilecek yapıdadır.

Düzenli egzersiz yapma alışkanlığımız olması (yarım saatlik yürüyüş bile yeterlidir), sağlıklı beslenmek, aile ve sosyal ilişkileri yakın ve sıcak tutmak, şükretmek, dua etmek, yardım etmek gibi davranışlarımız bizi bu hormonların üretiminin tetiklenmesi ile mutluluğa yaklaştıracaktır.

Ve gülmek elbette, hatta kahkaha atmak, bunun için de komik şeyler izlemek ya da keyifli insanlarla zaman geçirmek en güzeli. Elinizden geldiği ölçüde bunları da yapmaya gayret edin lütfen.

Mutluluk belli ölçülerde üretilebilen bir şeydir; siz de mutluluğunuzu üretebilirsiniz.

Mutluluğun kimyası dediğimizde, her insan aynı şeyleri yapmasına rağmen aynı miktarda hormon üretemeyebilir, mutluluğa genetik olarak daha yatkın veya daha uzak kişiler olacaktır.

Bu konuda yapılan araştırmalar, genetik özelliklerimizin, ailemizin, içinde yetiştiğimiz çevrenin belli bir oranda mutluluğumuz üzerinde etkisi olabildiğini gösteriyor. Bize kalan ve üzerinde kontrolümüz olan kısım ½ ile 2/3 arasında değişiyor.

Bu noktada hedefimiz potansiyelimizin en üst kısımlarına çıkmak olacaktır. Mutluluk potansiyeli önceden belirli ölçülerde tespit edilmiş olsa da bizim kontrolümüzde olan kısım yine de oldukça büyüktür.

Yarın mutluluk ve hayatın anlamı konusundan bahsedeceğiz.

Sevgi ile kalın.

Not : Mutlulukla Değişim Programı Yaz Dönemi kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için mert@mertcuhadaroglu.com adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş