OLMASI GEREKENLE OLANI EŞİTLEMEK

OLMASI GEREKENLE OLANI EŞİTLEMEK

İnsanoğlu olarak zaman zaman kendimize acı çektiriyoruz; bunu nasıl yaptığımıza gelince, elbette farklı yöntemler var, ben bugün bir tanesini özellikle ele almak istiyorum; kafamızda bir olması gereken yaratıyoruz sonra da o an yaşadığımız durum ile kıyaslayıp mutsuzluğa davet çıkarıyoruz.

Olan, zaten olması gerekendir şeklinde yaklaşabilsek pek çok sorunumuz çözüme kavuşacak. Bazı örneklerle açıklamaya çalışayım.

Şu an bir ilişkim yok; ama olması gerekiyor, çünkü ben yalnız kalacak kadın/erkek değilim. Eşimle/sevgilimle aram iyi ama daha iyi olması gerekiyor. Şu an işimden memnun değilim ben iş hayatında daha mutlu olmalıyım veya müdür yardımcısıyım ama müdür olmam gerekirdi. Şu an Antalya’da tatil yapıyorum ama yurtdışında olmalıydım; 10 bin TL tasarrufum var ama aslıda en az 100 bin TL olmalıydı gibi.

Öyle olması gerekseydi zaten öyle olurdu, öyle olmadığına göre bunu kabul ederek başlayalım. Bugüne kadar yaptığınız seçimler sizi bugünkü durumunuza getirdi, öncelikli olarak bunu kabul edelim. Gitmek istediğiniz yere giden yol da olduğunuz yerden geçiyor. Olduğunuz yer olmanız gereken yer işte bunların hepsi aynı, bundan sonrası farklı olabilir, o ayrı bir konudur.

Bunu yapamadığımızda ne anda kalmak mümkün oluyor, ne de yaşadığımız andan keyif alabilmek. Şu anda bezelye ayıklıyorum, olması gereken de bu, eğer başka bir şeyin olması gerekseydi onu yapıyor olurdum. Basketbol maçını izliyorum, izlemekten keyif almak yerine aslında orada oynayan ben olmalıydım diye düşünmenin anlamı yok, eğer öyle olsaydı zaten oynuyor olurdum.

Kafamızda bir tür paralel evren yaratıyoruz ondan sonra çık işin içinden çıkabilirsen. Bir şeyi yapmak istemek, belli bir konuda değişmek istemek veya hayal kurmak başka bir şey olduğumuz halimizle yaptığımız şeylerle kavga etmek daha farklı bir şey.

Olduğunuz halini, yaptığınız şeyleri sevgiyle kabul edin lütfen.

Sevgi ile kalın.

Paylaş