MUTLULUĞA VE HUZURA YATIRIM YAPMAK

MUTLULUĞA VE HUZURA YATIRIM YAPMAK

Mutsuzluğa mahkum değiliz, endişe ve kaygı içinde yaşamak zorunda da değiliz, daha huzurlu ve mutlu bir yaşam için bilinçli bir şekilde çaba sarf edebilir ve sabırlı olabilirsek zaman içinde etkili ve kalıcı sonuçlar alabiliriz.

Motivasyonumuzu korumayı öğrenmeliyiz; bunun için hayata dair güçlü nedenlerimiz olmalı, hem günün tadını bir şekilde almayı becerebilmeli hem de geleceğe dair bizi heyecanlandıran bazı planlarımız olmalı.

Olaylara farklı açılardan bakmayı öğrenmek gerekiyor, bu gerçekten öğrenilebilir bir beceridir. İyimserlik, olumlu bakış, pozitif yaklaşım adına ne derseniz deyin huzurlu yaşamın anahtarıdır.

Geçenlerde bir Yarına Not paylaşmıştım; mutluluk belki de tüketilmeden önce üretilmesi gereken bir şeydir şeklindeydi. Mutluluk nasıl üretilebilir? Biliyorsunuz mutluluk ile ilişkilendirilen hormonlar var; bunlar seratonin, endorfin, dopamin, vb. Bu hormonlar bir ölçüde bizim yaptıklarımız ile üretilebilecek yapıdadır.

Düzenli egzersiz yapma alışkanlığımız olması (yarım saatlik yürüyüş bile yeterlidir), sağlıklı beslenmek, aile ve sosyal ilişkileri yakın ve sıcak tutmak, şükretmek, dua etmek, yardım etmek gibi davranışlarımız bizi huzura ve mutluluğa yaklaştıracaktır.

Ve gülmek elbette, hatta kahkaha atmak, bunun için de komik şeyler izlemek ya da keyifli insanlarla zaman geçirmek en güzeli. Elinizden geldiği ölçüde bunları da yapmaya gayret edin lütfen.

Mutluluk belli ölçülerde üretilebilen bir şeydir; siz de mutluluğunuzu üretebilirsiniz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş