MANEVİYAT, AİLE SEVGİSİ VE DOSTLUK


Hayatta işler bazen istediğimiz gibi gitmez. Sağlığımız bozulabilir, işimizi kaybedebiliriz, parasız kalabiliriz, eşimizden/sevgilimizden ayrılabiliriz, yakınlarımızdan birisi vefat edebilir. Bunlar her insanın karşılaşabileceği durumlar. Niye ben diye düşünmek bizi bir yere götürmez. Bu sorgulamanın bir anlamı yoktur. Üzüntümüzü yaşayıp ifade ettikten sonra kendimizi toparlamamız lazım, hayat devam ediyor, çoğu zaman en güzel günler henüz yaşanmamış olanlardır. Peki, bunu nasıl yapacağız?

Maneviyat çok önemlidir elbette. Durum ne olursa olsun, nasıl olursa olsun inancımızı kaybetmemeli ve bir çıkış yolu bulmak için dua etmeliyiz. Bazen biraz da sabırlı olmak gerekiyor bu konuda. İstedim ama olmuyor düşüncesine çok çabuk geçiyoruz. İstediklerimizin çoğuna kavuşabiliriz, ama hepsine hemen kavuşamayız.

Aile sevgisi insanı her zaman ayakta tutar. Koşulsuz sevginin en güzel örneklerinden birisidir. Anneniz, babanız, kardeşleriniz, eşiniz ve çocuklarınız sizi siz olduğunuz için severler, başarılı veya başarısız olmanız çok da önemli değildir.

Dostlarımızın varlığı da çok önemli bir etken. Bizi yargılamadan dinleyen, iyi günde kötü günde yanımızda olan insanlardan bahsediyorum.

Eğer bu üç unsura da sahipseniz çok şanslısınız, toparlanmak için başka bir şeye ihtiyacınız yok. Er ya da geç bulutlar dağılır ve güneş yüzünü gösterir, geçmişi hatırlayın, pek çok zorluk yaşadınız ama bir şekilde zaman içinde üstesinden geldiniz, mutlu oldunuz, yine öyle olacak, hayatın bir döngüsü var.

İşler yolunda giderken de bu alanlara önem vermeliyiz. Şükretmek, ailemizi ve dostlarımızı arayıp sormak, onlarla vakit geçirmek öncelikler listemizin başında yer almalı.

Bunlara neyi ilave edebiliriz diye düşünüyorum, aklıma heyecanı kaybetmemek geldi. Küçük bir çocuğu düşünün, çok istediği bir şeye ulaşamadığında veya sevdiği bir şeyi kaybettiğinde ertesi sabah yeniden hayal kurmaya başlar, mutlu olmaya devam eder. Heyecanını kaybetmez. Hayat her gün yeniden başlar, siz de hayata bu gözle bakmaya çalışın ve umudunuzu koruyun lütfen.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × five =