Dün kaldığımız yerden devam edelim, endişelenmekten bahsetmiştik, tarihsel gelişimini anlatmıştım biraz. Endişelenmemizin nedeni yazdığımız kötü senaryolar aslında.

Senaryo yazmaya çok meraklıyız, keşke çoğunlukla güzel senaryolar yazabilsek. İnsanın mutluluğu bir ölçüde beklentileri ve umutlu olup olmaması ile ilişkilidir.

Geleceğe yönelik beklentilerimizi veya umutlu olmamızı belirleyen şey ise belli konularda yazdığımız senaryolardır.

İnsan genetik kodlanması nedeniyle bir miktar olumsuz senaryo yazmaya yatkındır. Her şeyin en kötüsünü düşünmeye bayılır.

Ayrıca belirsizliğe toleransımız çok düşüktür, belirsizlik yerine gelecekteki en kötü senaryoyu tercih ettiğimiz durumlar canlandırırız.

En kötü senaryo gerçek değildir, sadece onu düşünmeye meyilliyiz. En iyi senaryoyu hayal etmek için ise biraz kendimizi zorlamak gerekebilir, diğer yandan en kötü senaryoların aklımıza gelmesine engel olamıyorsak o zaman o konudaki en iyi senaryoları da düşünüp bir denge yaratmak dışında seçeneğimiz yoktur.

Bir konu seçin, iş hayatına dair bir şey olabilir ya da ilişkiler alanına dair bir konu olsun, sürekli düşündüğünüz en kötü ihtimal senaryolarının yanına en iyi ihtimal senaryolarını ilave edelim bakalım ne olacak? Hayat bazen de en iyi ihtimale oynamaktır demişti bir keresinde Bilge bana.

Ayrıca lütfen hayatınızda biraz belirsizliğe izin verin, gelecek konusunda esnek olun ve korkmayın. Korkulacak bir şey yok korkunun kendisi dışında. Bugüne kadar başınıza gelen olaylarla bir planınız olmasa bile bir şekilde başa çıktınız, bundan sonra da öyle olacak.

İnsan aslında hayatta kalmaya ve mutlu olmaya programlanmıştır. Bunun farkına varabilmek için hayata ve bize getirdiklerine biraz daha esnek yaklaşmak, belirsizliğe izin vermek gerekir.

Bunu yaptığımızda anda kalmayı da daha kolay başarırız. Anda kalmak için zihnimizin geçmişe ve geleceğe yolculuk yapması yerine içinde olduğumuz zaman diliminde kalmayı seçmesi gerekir.

Güzel senaryolara daha çok odaklanacağımız günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.