MUTLULUĞUN İÇSEL FAKTÖRLERİ

MUTLULUĞUN İÇSEL FAKTÖRLERİ

Bu benzetme ne kadar doğru bilmiyorum; ama dün mutluluğun dışsal faktörlerinden bahsetmiştik; sağlık, sevgi bağları, aile, iş, para, hobiler gibi. Bugün de mutluluğun içsel faktörlerinden bahsetmek istiyorum.

Mutluluk bir ölçüde insanın kendisiyle nasıl bir ilişki kurduğunda gizlidir. İnsan en çok kendisiyle konuşur, düşünceleri aracılığı ile yapar bunu, güzel düşünmek bu yüzden önemlidir, güzel düşünmek nedir derseniz en basit şekliyle istediğini düşün, istemediğini düşünme diyebilirim.

Mutluluğun içsel faktörlerinden bir tanesi de huzurdur; iç huzurunu yakalamış olan insanlar mutluluğa bir adım daha yakındırlar. İç huzurunu yakalamak için dua etmek, şükretmek, ibadet etmek, meditasyon yapmak, doğada zaman geçirmek, yürümek, hepsi tavsiye edebilir. İç huzurunuza yatırım yapmayı ihmal etmeyin, mümkün olursa her gün bir saat, en kötü yarım saat kendinize bu anlamda zaman ayırmayı çalışın.

Mutluluk için huzur önemlidir ama çoğu zaman tek başına yeterli değildir; başarılı hissetmek de mutluluk açısından gerekli olabilir. Başarı demişken; başarı için herkes kendi tanımını yapar ve daha sonra fark etmeden bu tanım onun hayatını yönetmeye başlar. Çıtayı ne çok aşağıya ne de çok yukarı yerleştirmeyin. Benim başarı tanımım; kendimi geliştirmek ve öğrenmek. Bunu yapabildiğim ölçüde kendimi başarılı görüyorum.

Huzur dedik, başarı dedik başka nasıl içsel faktörler olabilir. Bence doğallık ve samimiyet de önemli, bu işin söylemesi kolay, yapması daha zor bir formülü var; düşündüklerin, söylediklerin ve yaptıkların uyum içinde olacak, o zaman doğal ve samimisin.

Özgürlük önemli; en son ne zaman kendinizi gerçekten özgür hissettiniz? Kova burcuyum, belki de biraz ondan, özgürlüğüme biraz fazla düşkünüm.

İçsel faktörler demişken elbette gülmeyi ihmal etmemek gerekiyor; en son ne zaman içten gelerek bir kahkaha attınız, bu konuda çocukları örnek alın, ne kadar sık gülümser bir bebek ve sonra ne kadar çabuk unuturuz gülmeyi?

Ayrıca hayal kurmak önemli elbette mutluluk için; insanın kendisini heyecanlandıran hayalleri olmalı.

Ve umutlu olmak; umutlu olmak ile mutlu olmak kardeş gibidir; bu yüzden umudunuzu besleyecek şekilde yaşayın hayatınızı, okuduğunuz, izlediğiniz şeylere ve birlikte zaman geçirdiğiniz insanlara dikkat edin.

Daha mutlu günler bizi bekliyor.

Sevgi ile kalın.

Paylaş