DÜNYANIN EN MUTLU İNSANI

DÜNYANIN EN MUTLU İNSANI

Bu hafta Dünya Mutluluk haftası idi. Bu nedenle mutluluk ile ilgili ayrı bir yazı kaleme aldım. Umarım keyifle okur ve üzerinde düşünürsünüz.

Dan Buetter’in Dünya Mutluluk Haritası isimli kitabını okumuştum; bu konu üzerinde yapılmış araştırmaları ve sonuçlarını içeriyor. Hatırladığım kadarıyla dünyanın en mutlu insanı Danimarka’da yaşayan bir şöfördü.

Ülkelerden kaynaklanan farklılıkları bir tarafa yerleştirelim; bu benim konum değil. Mutluluğun bileşenleri neler olabilir?

Elbette, önce sağlık geliyor. Ben sağlıklıyım diyebilmek elbette önemli, diğer yandan sağlığımıza yatırım yapmayı ihmal etmemeliyiz. En azından biraz yürüyüş yapmak, fırsat buldukça doğada zaman geçirmek ve olabildiği ölçüde sağlıklı beslenmek önemlidir.

Daha sonra benim görüşüme göre sevgi bağlarına sahip olmak geliyor; bu açıdan bakıldığında şanslı bir Ülke olduğumuzu düşünüyorum; bir ilişkinizin olması, eşiniz, çocuklarınız, aile bağlarının kuvvetli olması, komşuluk, yakın arkadaşlar ve iyi bir sosyal çevre mutluluğun yapı taşları. Bu konuda yapılmış olan ayrı bir araştırma vardı. Çok sayıda insanı (farklı gelir gruplarından) uzun yıllar boyunca takip edip yıllar sonra bir röportaj yaptıklarında en mutlu olanların en zengin, en başarılı olanlar değil en sağlam sosyal bağlantılara sahip olanlar olduğu görülmüş.

Sağlık ve sevgiden sonra; iş durumu geliyor. Bir şeyler üretmek çok önemli, kaç yaşında olursanız olun. Ne zaman yaşlanmış sayılırız sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz; üretmeyi bıraktığımız zaman yaşlanmış oluruz. Sevdiğimiz bir işe sahip olmak ya da yaptığımız işi olabildiğince severek yapmanın yollarını bulmak önemli.

Para durumu da önemli elbette mutluluk için, parayı yok sayamayız. Diğer yandan; temel ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyor, sosyal ihtiyaçlarımız için biraz bütçe ayırabiliyor ve kenara biraz tasarruf atabiliyorsak bunlar mutluluk için yeterli, illa çok zengin olmaya gerek yok, diğer yandan zengin olmanın bir handikapı da yok, zenginlik her zaman özgürlük, seçim yapma gücü ve daha fazla yardım edebilme olanağı getirir.

Yardım demişken elbette yardım etmek de mutluluğu artırıyor, geriye dönüp baktığımda en mutlu anlarım arasında yardım yapabildiğim anlar çok aklımda kalmış.

Hobilerin de mutlulukla bir ilgisi var; bir hobimiz mutlaka olmalı, eğer yoksa edinmeliyiz, üzerinde düşünüp denemeler yapmalıyız.

Seyahat etmek de insanı mutlu eder; imkanlarımız ölçüsünde yaşadığımız Ülkeyi ve Dünyayı gezip görüp anlamaya çalışmak mutlu eder.

Başka şeyler de sayılabilir elbette, ama sanırım en önemlileri bunlar. Diğer yandan; bir de mutluluğun içsel faktörleri var, yani tamamen bizimle ilgili olanlar, onları da yarın yazacağım.

Sevgi ile kalın.

Paylaş