SEVGİLİLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN – AŞIK OLMAK

SEVGİLİLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN – AŞIK OLMAK

Geçen hafta paylaştığım bir karikatür çok beğenildi, hunili adam serisinin bir karikatürü idi, sevdiğim kadının özellikleri: 1) olması diye başlıyorduJ.

Evet bugün 14 Şubat sevgililer günü; bazılarımızın bir sevgilisi var ve mutlu bir ilişki içindeler, bazıları bir ilişkinin içinde ama yeteri kadar mutlu değiller, bir kısmımız ise şu anda yalnız ve kendilerini mutlu edecek bir ilişkinin arayışı içinde.

Biz eşimle bu ay 22. Tanışma yıl dönümünü kutladık, 20 yıla yakın bir süredir de evliyiz. Danışanlarımla yaptığımız çalışmaların da bir bölümü ilişkiler üzerine. Dolayısı ile bu özel günden bir fırsat yaratarak ilişkiler üzerine bir yazı kaleme almak istedim.

Dünyanın en güzel duygularından birisi belki de en güzeli aşk şüphesiz, ayaklarınızın yerden kesilme hali ve bunun devam etmesi, karşılıklı olması.

Ben aşkı sadece ilişki bazında değil daha genel olarak tanımlama eğilimindeyim, insan hayata da aşık olabilir, her zaman söylerim doğum bir mucizeyse yaşamak sıradan bir şey olamaz, ona ancak aşk ile bağlanabilir insan.

Bu benzetmeyi bazen hayaller için de kullanırım, bir hayali gerçekleştirmenin yolu ona aşık olmaktır. Ayrıca ne yaparsan yap aşk ile yap sözünü de mutlaka duymuşsunuzdur.

Neyse biz ana konumuzdan sapmayalım. Hayatta en önem verdiğimiz konuların başında ilişki durumu geliyor.

Diyelim ki yalnızız ve hayatımızın aşkını bulmak istiyoruz.

Öncelikle mevcut yalnız halimizi düşünerek bu durumun içinden mutlu olabileceğimiz bir şeyler çıkarmalı ve başlangıç aşamasında bunlara odaklanarak biraz şükretmeliyiz.

Aksi takdirde; hayatımızın aşkını bulmak bizim için bir bağımlılık haline gelir ve biliyoruz ki bağımlısı olduğumuz istekleri elde etmek her zaman daha zordur.

Ne demiş Can Yücel “Vazgeçmeyecek ama aynı zamanda özgür bırakabilecek kadar sevin” .

Sizde yalnızsanız ve hayatınızın aşkını bulmak istiyorsanız bence ilk önce mevcut durumunuzdan keyif almaya başlamalısınız bir şekilde. Kişisel gelişimde istekleri elde etmek konusunda esas olan bakış açısı şudur: Hayatım zaten güzel, istediğimi elde edersem çok daha güzel olacak.

Daha sonra bence yapmamız gereken nasıl bir insan ve nasıl bir ilişki istediğimiz üzerinde biraz düşünmek ve mümkünse yazmak.

Farkındalık yarattınız, ne istediğinizi ortaya koydunuz, bu isteğinizin bir yıl içinde gerçekleşme ihtimalini nasıl görüyorsunuz, eğer yüksek görüyorsanız zaten beklemek ve fırsat ortaya çıktığında harekete geçmek yeterli olacaktır.

Eğer ihtimali düşük olarak görüyorsanız olduğunuz kişide yani bu konudaki düşünce ve inançlarınızda bir değişiklik yapmanız kesinlikle yararlı olacaktır.

Bakalım aşk ve ilişkiler hakkında neler düşünüyorsunuz, gerçek aşk yoktur, ben aşık olamam, aşkın ömrü çok kısadır gibi hayalinize hizmet etmeyen inançlarınız varsa bunları değiştirmeniz kesinlikle büyük bir fark yaratır.

Mış gibi yaparsam aşk bana gelir mi?

Bu soru bir arkadaşım tarafından gerçekten bana soruldu ve bende aşağıdaki gibi yanıtladım.

Mış gibi yaptığında, yani henüz elde etmeden sanki elindeymişcesine duygular yaratabildiğinde, bunlar seni iyi hissettiriyor ve keyfini artırıyor ise olur.

Arkadaşım da bunun diğer konularda belki uygulanabileceğini, ama hayatında birisi yokken birisi varmış gibi davrandığında enerjisinin yükselmek yerine düştüğünü belirtti.

Bu tip durumlarda, yani keyif almadığınızda ve enerjiniz düştüğünde başka bir yol seçmelisiniz. Demek ki bu konuda mış gibi yapmak size bir şey getirmeyecek.

Arkadaşıma çok basit bir şey sordum, “aşkınla hayalindeki tatile çıktığında ve oradaki kendine odaklandığında neler hissediyorsun, nasıl duygular içindesin?”.

Kendimi çok özgür hissediyorum, inanılmaz mutluyum ve keyifliyim diye yanıt verdi.

“Peki” dedim, “şu anki hayatında, aşkı ve ilişkiyi bir kenara bırakacak olursak bu duyguların benzerini sana yaşatan neler var?” diye devam ettim.

Haftasonları motorumla dolaştığımda kendimi özgür hissediyorum aslında ama uzun zamandır ara verdim, ayrıca arkadaşlarımla bir şeyler yaptığımda inanılmaz keyif alırım genelde ama bir süredir ihmal ediyorum dedi.

Tamam işte dedim, önemli olan isteğimizin gerçekleştiği andaki frekansımız ne olacaksa henüz gerçekleşmeden o frekansa çıkmak, bunu illa mış gibi yaparak elde etmene gerek yok, sana benzer duygular ve titreşimler yaşatan her ne varsa biraz onlara odaklan ve hayatında onları artır.

Son bir şey daha var bu konuda söylemek istediğim, her olayda değil ama bazen isteklerimiz gerçekleşmediğinde mevcut durumun ayı kalmasından kaynaklanan bir ikincil kazancımız olabiliyor.

Buna da bir bakmanızı öneririm, örneğin bir aşk ilişkisinin kariyerinizde yükselmeye çalıştığınız şu dönemde sizi yavaşlatacağını düşünüyorsanız veya arkadaşlarınızla aranızı bozacağına inanıyorsanız öncelikle bu düşünce ve inançlarınız üzerinde çalışmanız da faydalı olacaktır.

Aşk ile kalın.

Paylaş