ÖZGÜVENİ ARTIRMAK

ÖZGÜVENİ ARTIRMAK

Belli bir konudaki başarımız o konudaki özgüvenimiz ile yakından ilgilidir, kendimize güvendiğimiz zaman başarıyı elde etmek ve sürdürmek kesinlikle daha kolay olacaktır.

Diğer yandan; hayatın farklı alanları vardır. Bir konuda özgüveniniz yüksek, diğer konuda düşük olabilir. Örneğin iş hayatı konusunda yüksek özgüven sahibi olabilir ancak konu ilişkiler olunca kendinize o kadar da güvenmiyor olabilirsiniz.

Bu genel açıklamalardan sonra özgüveni nasıl artırabileceğimiz konusuna gelelim.

Başındaki öz ibaresini çıkaralım güven kelimesi kalsın sadece. İnsanlara nasıl güvenirsiniz veya niye güvenirsiniz? Verdikleri sözleri tutan insanlara güveniriz genellikle.

O halde insanın kendisine olan güveni kendisine verdiği sözleri tutması ile yakından ilgilidir. Kendisine verdiği sözleri tutan kişinin özgüveni gelişir.

Burada minik adımlarla da başlayabilirsiniz, önemli olan beklenti çıtasını doğru bir şekilde oturtmaktır.

Bu hafta kendinize küçük bir hedef belirleyin ve onu gerçekleştirin, bir sonraki hafta aynı şeyi tekrar edin. Bir süre sonra kendinizi daha iyi hissettiğinizde isterseniz daha zor bir hedef belirleyebilirsiniz.

Herhangi bir konuda yaptığınız planları uygulamanız, devam etmeniz, kendinize verdiğiniz sözleri tutmanız özgüveninizi artıracaktır.

Sevgi ile kalın.

Paylaş