YENİ YILDA MUTLULUK REÇETESİ

YENİ YILDA MUTLULUK REÇETESİ

Dün kaldığımız yerden devam edelim. Mutluluk reçetesi oluşturuyoruz muhtelif bakış açıları ile. Benim mutluluğumun önemli bir kısmı yaratıcılıktan geliyor; yaratıcı olduğumu hissettiğimde, örneğin güzel bir yazı yazdığımı düşündüğümde mutluluğum artıyor. Eminim sizler de yaratıcı yönünüzü kullandığınızda bir mutluluk hissediyorsunuz. Burada yaratıcılığı çok sofistike bir anlamda ele almamak gerekiyor, illa yazı yazmak veya sanatla ilgili olması gerekmiyor, bir insan yaşamın her anında her şeyi yaparken yaratıcı yönünü kullanabilir.

Hobilerim ve ilgi alanlarım da beni mutlu eden şeyler arasında önemli yer tutuyor. Sabahları fırsat bulduğumda yaptığım kısa sabah yürüyüşleri hele de güneş yüzünü göstermişse tam bir mutluluk deposu. Siz de fırsat buldukça yürüyüşler yapmaya gayret edin, isteyen arkadaşlarınız varsa size eşlik etsinler. Yürüyüş yaptığım parkta beraber yürüyen çok neşeli gruplara denk geliyorum bazen. Bir hobiniz yoksa bir tane edinmeye çalışın, ne seçeceğinizi bilmiyorsanız deneme yanılma yöntemi ile ilerleyin, elbette seveceğiniz bir şeyler bulursunuz. Briç oynamak, pilates yapmak, basketbol, tenis, yelken, ahşap boyama kursu, tiyatro artık sizi ne mutlu edecekse, bunu düşünerek bulmak zordur, denemeler yapın. Bu hobilerin pek çoğu aynı zamanda sosyalleşmenizi, yeni arkadaşlar edinmenizi sağlar.

Sahi en son ne zaman yeni bir arkadaş edindiniz, yeni arkadaşlar edinmek mutlu eder her zaman. Ben bu yıl birkaç yeni arkadaş edindim, sohbetlerinden ve hayatlarımdaki varlıklarından büyük keyif alıyorum.

Tatille ilgili planlar yapmak da insanı mutlu eder, yapılan araştırmalar tatil mutluluğunun en az yarısının planlama ve araştırma aşamasından kaynaklandığını gösteriyor. Kışı yarıladık, önümüz bahar, sonrasında yaz, nereleri görmek istiyorsunuz. Hiç görmemiş olduğunuz bir yere gitmek eminim sizi çok mutlu edecektir. Hürriyet Seyahat ekinde ailecek karavan ile Türkiye’yi dolaşan bir ailenin hikayesini okudum en son, 41 günlük seyahatleri muhteşem geçmiş, yol masrafı hariç sadece 5.000 TL harcamışlar ve çok eğlenmişler.

Sosyal yardım faaliyetleri de insanı mutlu etme potansiyeline sahiptir, dün bahsetmiştik yardım etmek mutluluğu kolaylaştırır.

Aile mutlu eder beni, ailemle zaman geçirmek, sadece eşim ve çocuklarım değil, annem, kız kardeşim, diğer akrabalar, hele yemekten sonra çay demleyip sohbet ettiğinizde veya ne bileyim okey / scrabble oynadığınızda mutlu olabilirsiniz.

Sosyal bağlarınızı kuvvetlendirin daha fazla mutluluk için, benim ayda iki defa düzenli buluştuğum bir arkadaş grubum var, 30 yıldır beraberiz neredeyse, siz de arkadaşlarınızla düzenli olarak görüşmeye gayret edin, eskiden kişisel gelişim yoktu ama çok daha kuvvetli bağlar vardı, hem aile içinde hem de dostluk anlamında.

Bağlar demişken komşularımızı da katmak gerekir, en azından karşılaştığımızda sıcak bir gülümsemeyi, hal hatır sormayı ihmal etmeyelim. Çocukların kendi aralarında misafirliğe gidip gelmelerini teşvik edelim.

Geçen bizim kızlar merak ettiği için eski zamanları anlattım biraz, o zaman daha mutluymuş insanlar dedi büyük kızım, niye öyle düşünüyorsun diye sorduğumda da komşuluk ve misafirlik çok güzelmiş dedi. Şimdilerde özellikle hafta içi kimse kimseye pek dokunmuyor, daha sık görüşmemiz lazım.

Konu mutluluk olunca say say, yaz yaz bitmiyor, siz de önerilerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz.

Sevgi ile mutluluk ile kalın.

Not : Mutlulukla Değişim Programı Şubat ayı kayıtları başlamıştır, bilgi ve kayıt için mert@mertcuhadaroglu.com adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş