YAŞAMA KARŞI BİR TUTKU GELİŞTİRMEK

YAŞAMA KARŞI BİR TUTKU GELİŞTİRMEK

Küçük kızım Ada’nın yaşama karşı tutkusuna bayılıyorum; her şeye bir mucize şeklinde yaklaşması, küçük şeylerin onu heyecanlandırması beni mutlu ediyor. Bir zamanlar hepimiz çocuktuk ve hayata büyülenmiş gözlerle bakıyorduk. Yaşama karşı bir tutku geliştirmek istiyorsak bir çocuğun gözlerinden bakabilmeliyiz bazen hayata. Daha önce kullanmış olduğum bir sözdü, unutkandır insanoğlu, bir gün hatırlar ve yeniden başlar. Hadi gelin bugün unuttuklarımızı biraz hatırlayalım ve yeniden başlayıp yaşama karşı bir tutku geliştirelim.

Bazı sorular soralım ve cevaplarını arayalım, cevapları başkaları ile paylaşmamız şart değil, bu çalışmayı yazarak da yapabiliriz, bu şekilde etkisi artabilir.

Yaşamınızda sizi ne heyecanlandırıyor, en son ne zaman bir şeyi yapmak için çok heyecanlandınız, sabah yataktan sevinçle zıplayarak uyandınız? Her insanın hayatında onu bu ölçüde heyecanlandıran şeyler olması gerektiğini düşünüyorum, yaşama karşı bir tutku geliştirmek istiyorsak heyecan duyuyor olmak bunun çok önemli bir parçası bence.

Şu anda yaşamınızda en çok keyif aldığınız şeyler neler ve bunları ne sıklıkla yapabiliyorsunuz? Keyif almak, keyif aldığımız şeyleri yapabilmek de tutku dolu bir yaşamın olmazsa olmazları arasında yer almalı. En son ne zaman gerçekten çok keyif aldınız?

Bu yıl yapmakta çok kararlı olduğunuz şey nedir, kararlı olmak da tutkuyu besler ve geliştirir? İstemek ve yapmak arasındaki farkı oluşturan şeylerden bir tanesi de isteğimiz konusunda bir kararlılığı koruyabilmektir, bu bir ölçüde tutkulu olmak ile mümkündür.

Yaşamınızda en son ne zaman “mucize” olarak adlandırdığınız bir şey oldu ya da kendinizi en son ne zaman çok şanslı hissettiniz, olumlu tesadüflerin sıklıkla meydana geldiği bir dönem oldu mu? Her günün içindeki küçük mucizelerin ne ölçüde farkındasınız?

Sıklıkla şükrettiğiniz ama laf olsun diye değil gerçekten içinizden gelerek şükrettiğiniz neler var, bunların içinde sizi heyecanlandıran şeyler var mı?

Soruları çoğaltmak mümkün, ben hep şuna inanırım, soru varsa cevap da vardır. Yaşama karşı bir tutku geliştirmek kendinizde yapacağınız en önemli değişimlerden birisi olacaktır. Daha tutkulu bir yaşam için bugün başlayın, insan kendisine ve hayata geç kalmamalı.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Şubat ayı kayıtları başlamıştır, bilgi ve kayıt için mert@mertcuhadaroglu.com adresine mail atabilirsiniz.

 

Paylaş