EN İYİ ÖĞRETMEN


Bu hayattaki en iyi öğretmen deneyimler yoluyla tecrübe kazanmaktır.

Geçen hafta 82 yaşındaki büyük halam düşmüş ve kolunu kırmış. Hemen apar topar en yakın acil bölümüne götürdüm. Gittiğimiz yer bir devlet hastanesinin acil bölümüydü. Dolayısıyla doktorlar yaşadıkları yoğunluk sebebiyle her hastayla sınırlı bir sürede ilgilenebiliyor ve hızlıca ilk müdahalelerini yapıyorlardı.

Biz de eve dönünce birkaç gün sonraya başka bir doktordan daha randevu aldık ve yapılan işlemden iyice emin olmak istedik. Gittiğimiz ikinci doktor yeniden röntgen istedi, sonra durumun tahmin ettiğinden iyi olduğunu ve yapılması gereken her şeyin zaten yapılmış olduğunu söyledi. Sadece alçısını hafifletti ve yeniledi. Biz de içimiz rahat bir şekilde eve döndük.

Sonra eve döndüğümüzde düşündüm: “Nasıl oldu da bir doktor, bu kadar yoğunluk içinde ve bu kadar kısa bir sürede, üstelik de sorduğum sorulara verdiği ayaküstü cevaplarla bende tersi bir izlenim bırakmışken yapılması gereken her şeyi yapmıştı?”

Sonra anladım ki, deneyim.

Her gün aynı alanda o kadar çok deneyim yaşıyordu ki, benim baştan savma olarak gördüğüm müdahalede bile ustaca davranabildi.

Çok sevdiğim bir Japon Atasözü var: “Bilmek ama onu deneyime dönüştürememek, bilmek değildir”

Bazen çalıştığım kişilerin kendileri ile ilgili şöyle bir arzusu olur: “Ben kendi üzerimde çalışayım, mükemmel hale geldikten sonra adım atmaya başlarım”

Mekanizma ne yazık ki bu şekilde işlemez.

Bir konuyu içselleştirebilmenin tek yolu, onu deneyimlemek, sonra bir daha deneyimlemek, sonra yine deneyimlemektir. Her tekrarda daha da emin hale gelir, ne istediğimiz konusunda iyice netleşir, inancımızı güçlendir ve ustalaşmaya başlarız.

Bu sebeple sizden ricam, harekete geçmekten korkmamanız, minik adımlar atarak başlamanız ve her seferinde adımlarınızı biraz daha büyütmeniz, yaptığınız hatalardan ders almanız ve sonra tekrar denemeniz. Bu sırada size engel olan inançlarınızı fark etmeniz ve dönüştürmek için çalışmanız.

Başka türlü gerçek anlamda öğrenmek mümkün değil. Hata yapmamak için adım atmayı ertelemek, hayalleri de ertelemektir aslında.

Çünkü gerçekten bu hayattaki en iyi öğretmen yaşadığımız deneyimlerdir.

Deneyimlerinizin bol olduğu bir hafta diliyorum.

Eğer yaşamınızda bir değişim arzu eder ve olasılıklarınız hakkında daha detaylı görüşmek isterseniz, ÜCRETSİZ BİR ÖNGÖRÜŞME için bana ozge@ozgecuhadaroglu.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Diğer yazılarım için www.ozgecuhadaroglu.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

#hayatböylegüzel paylaşımları için Instagram hesabım @cuhadarogluozge

Sevgiyle kalın.

Özge Çuhadaroğlu

Paylaş